Klub Krótkofalowców SP5PSL przy Zespole Szkół w Zegrzu, ul. Oficerska 3, 05-131 Zegrze, Rok założenia 1965, Since 1965
 

Zrób to sam - anteny z "trapami" z kabla koncentrycznego

Antena W3DZZ to jedna z najpopularniejszych anten stosowanych przez krótkofalowców. Do jej wykonania potrzebne są dwa obwody rezonansowe składające się z cewek i kondensatorów - tzw. "trapy". Wykonać je można różne sposoby. Sposobem na wykonanie trapów jest zastosowanie do ich wykonania kabla koncentrycznego.
CoaxTrap - program by Tony VE6YP
Tony VE6YP opracował program CoaxTrap do projektowania trapów z kabla koncentrycznego, który jest darmowy i dostępny na portalu Tony - VE6YP - do ściągnięcia plik CoaxTrap.zip (po lewej stronie u góry). Po zainstalowaniu - w Help-ie programu znajdziesz opis i rysunek jak wykonać trap. Praktycznie postępuje się tak: z kabla koncentrycznego odcina się 1 metr i mierzy jego pojemność (zwykłe mierniki uniwersalne mają opcje mierzenia pojemności). Dalej w menu w programie CoaxTrap ustawia się w polu Units opcję "Metirc" (system miary - metryczny), wpisujemy częstotliwość rezonansową trapu (Frequency) pojemność kabla na 1 metr (Capacitance) , średnicę cewki (Form Diameter) - tutaj stosuje się powszechnie tanie rurki z PCV o średnicy 4cm i system wylicza nam długość kabla (Coax Lenght), ilość zwojów (Calculated Turns). Po nawinięciu trapu i zlutowaniu tak jak to przedstawiono w Help_ie do programu mierzymy częstotliwość rezonansową trapu - przyrządem tzw. Grid Dip Metrem.
Rozwiązania praktyczne by Len GM0ONX
W dalszej kolejności przystępujemy do wykonania anteny - tutaj możemy wykonać najpierw klasyczną W3DZZ, później dołożyć do W3DZZ trapy zestrojone na 3.65 MHz i odcinki przewodów antenowych wydłużające antenę do pracy w paśmie 1.8 MHz.
Antena może być zawieszona z dwoma ramionami jako W3DZZ lub wielopasmowy dipol poziomy (1.8-3.5-7 MHz).
Wykorzystując tylko jedno ramię anteny W3DZZ budujemy antenę Inverted L a później dokładając trap na 3.5 MHz i odcinek linki antenowej wydłużający antenę do pracy w paśmie 1.8 MHz otrzymujemy antenę Inverted L pracującą w paśmach 1.8-3.5-7 MHz - tak jak to opisał Len GM0ONX - na portalu Lena znajdziesz dwa artykuły o takim sposobie wykonania anteny (w formacie pdf - na dole strony). (ciąg dalszy nastąpi) (sp5jxk 01-08-2008)
Rozwiązanie praktyczne by Peter G0CSK
Tutaj dokumentacja techniczna anteny Inv L wykonanej przez Petera G0CSK (pdf) - dokumentacja wykonana iście po inżyniersku. Tutaj link do zbioru plików RSARS E-DOCUMENTS o tematyce antenowej. (sp5jxk - 2008, 21-04-2010)


 

Start Witryny SP5PSL - 24-12-2005 - projekt: Szablonownia, adaptacja sp5jxk