Uroczysta Reaktywacja SP5PSL
Festyn Rodzinny w Zespole Szkół w Zegrzu 18.06.2005

Starania o reaktywację  SP5PSL trwały około 2 lat.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do reaktywacji SP5PSL, a także tym, którzy nie przeszkadzali.

W czasie festynu uhonorowano Dyplomami Victor Day osoby, które przyczyniły się do reaktywacji działalności SP5PSL:

Pomocną dłoń podała Dyrektorka Zespołu Szkół w Zegrzu (ZSZ) Pani Danuta Prusinowska, która udzieliła gościnności dla siedziby klubu, który aktualnie mieści się w  ZSZ.
Przewodniczączy Rady Gminy Pan Sławomir Osiwała udzielał wsparcia w chwilach zwątpienia, motywował do działania i wspierał w Gminie starania o siedzibę Radioklubu, rozumie naszą pasję i chęć przekazywania naszych doświadczeń młodszemu pokoleniu i to głównie dzięki niemu udało się "ruszyć" klubowi SP5PSL.

Burmistrz Gminy i Miasta Serock Pan Sylwester Sokolnicki i Vice Burmistrz Pan Zając udzielili zgody na działalność klubu w Zespole Szkół W Zegrzu. Bez problemu użyczyli logo - herb Serocka do okolicznościowej karty HF60VD (normalnie wmagana jest uchwała Rady Gminy). Dzięki czemu SP5PSL może reklamować w Świecie Zegrze i Gminę Serock  - karty za 4.100 łączności zostaną rozesłane do  130 krajów Świata.

Komenda Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki - dawniej OSŁ  - Oficerska Szkoła Łączności, później WSOWŁ - Wyższa Oficerska Szkoła Łączności - za wypożyczenie na czas trwania akcji transceivera (FT-767-GX), który wcześniej był w klubie SP5PSL. Dzięki temu faktowi młodzież mogła zrobić tak dużą ilość łączności.

Redakcja Tygodnika Powiatowego "To i Owo" za wsparcie medialne Akcji Victory Day (dyplom wyślemy pocztą).

Wręczenia dyplomów dokonał Prezes WOT - Staszek SP5COC, narratorem był Janusz SP5JXK.
Szczególnie ważnym wydarzeniem było wręczenie licencji nasłuchowych dla czterech młodych nasłuchowców (14-16 lat), którzy pierwsze kroki w eterze stawiali jako operatorzy HF60VD  - Huberta, Łukasz, Przemek i Chrystian. Oprócz licencji nowi nasłuchowcy otrzymali dyplomy Victory Day.

W części nieoficjalnej zaprezentowano   uhonorowanym gościom 40 letni dorobek klubu. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja wkładu (akcja "Krótkofalowcy Warszawie") krótkofalowców w rekonstrukcję replik radiostacji powstańczych "Błyskawica" i "Burza". Staszek SP5COC przedstawił historię radiostacji w czasie powstania, a także historię  odbudowy radiostacji. Staszek bazował na planszach opracowanych przez Zygmunta SP5AYY - wcześniej plansze były prezentowane w dniu 8 maja w czasie uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z okazji 60-cio lecia zakończenia II Wojny Światowej w Europie.

Miłym akcentem było podarowanie przez Staszka SP5COC na ręce Prezesa Klubu SP5PSL - Mariana SP5CNA cennego miernika SWR - "na dobry rozruch".
To nie jedyne wsparcie jakie klub SP5PSL otrzymał od braci krótkofalarskiej -

Tadek SP5NHK podarował wieloelementową antenę SP6LB na pasmo 2m, a także GP home made na pasma KF.

Paweł SP7SP (ex SP7RJK) przekaże dla klubu TRX - bo klub nie ma sprzętu i bazuje na sprzęcie FT101ZD użyczanym przez SP5JXK.

Waldek SP5FDJ przekazał home made drutową antenę wielopasmową pracującą od 1.8 MHz.

Staszek SP5COC oprócz SWR-"miarki" przekazał home made dipol na 3.5 MHz a także deltę na 14 MHz.

Tomek przekazał literaturę dla poczatkujących krótkofalowców.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wszystkim, którzy wsparli nas dobrym słowem!

Aktualnie działalność klubowa nakierowana jest przede wszystkim na szkolenie młodzieży, początkujących krótkofalowców - w kierunku operatorskim - praca na pasmach w języku angielskim - emisją SSB, emisjami cyfrowymi a także na zdobywanie dyplomów, działalność konstruktorską (inaczej na naukę trzymania lutownicy w ręku). Praca z młodzieżą to główny cel działalności klubu. Cele ten chcemy realizować przez cykliczne co piątkowe spotkania klubowe od 17.00 do 21.00 - zapraszamy do łączności w paśmie 3.5 MHz. A także przez pracę młodzieży w zawodach krajowych i międzynarodowych ww. emisjami. Działalności nie ograniczamy do Zegrza - jeżeli uda nam się naprawić UKF-kę to nadawać będziemy audycje-pogadanki o krótkofalrstwie w piątki 20.00 LT. Audycje adresowane będą do poczatkujących. W internecie na stronie WOT w dziale dla poczatkujących zamieszczamy informacje dla poczatkujących.
Kontakt do nas - sp5jxk@tlen.pl, GG 7355407, Skype sp5jxk.

Drugi kierunek działalności to kultywowanie 40 letniej tradycji i wkładu SP5PSL w polskie krótkofalarstwo i działalność edukacyjno-integracyjna dla środowiska zarówno krótkofalarskiego dla Zegrza i pobliskich miejscowości  - Legionowo, Serock i inne a także dla społeczności lokalnej. Planujemy w roku 2006 zorganizowanie zjazdu z okazji 40-lecia SP5PSL, zawody z tej okazji a także pracę pod okolicznościowym znakiem.

(sp5cna, sq5uc, sp5ira, sp5jxk)

festyn1.jpg

Pani Dyrektor
Zespolu Szkól w Zegrzu